Czy...
Planujesz kupić mieszkanie?
Nie wiesz od czego zacząć?
Nie chcesz pominąć żadnego istotnego punktu?
Chcesz być spokojny o swoją inwestycję?

Ten informator jest przeznaczony właśnie dla Ciebie.

To krótki przewodnik po instytucjach, które należy odwiedzić oraz formalnościach towarzyszących kupowaniu nieruchomości. Wszystkie potrzebne informacje zgromadziliśmy w jednym miejscu, tak abyś z łatwością przebył drogę prowadzącą do zakupu wymarzonego mieszkania.

Jak kupić mieszkanie? 10 kroków

Pierwsze miejsce, które należy odwiedzić po podjęciu decyzji o kupnie mieszkania to biuro sprzedaży dewelopera. Ważne jest, aby na samym początku rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości i wyjaśnić kwestie, które nie są zrozumiałe.

Biuro sprzedaży CP RE znajduje się przy ulicy Jasnogórskiej 1 w Krakowie i jest otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00. Inne godziny spotkań możliwe są po uzgodnieniu telefonicznym. Telefon 12 662 37 87, email: biuro@cpre.pl

Rozmawiając z pracownikiem biura sprzedaży zwróć uwagę na:

 • końcowy koszt całkowity mieszkania oraz co dokładnie obejmuje cena,
 • warunki płatności (wysokość zaliczki, kalendarz rat),
 • możliwość wprowadzenia dodatkowych zmian projektowych oraz ich koszt,
 • termin otrzymania kluczy do mieszkania,
 • standard wykonania budynku i mieszkania.

Możesz także poprosić pracownika biura sprzedaży o udostępnienie:
 • wzoru umowy deweloperskiej
 • prospektu informacyjnego.

Na tym etapie warto jest również sprawdzić wiarygodność dewelopera.

Spółka CP RE (Can Pack Group) jest ugruntowanym na krakowskim rynku deweloperem z kapitałem zakładowym ponad 70 mln PLN. Spółka realizuje budowę osiedla Prądnik Nowy ze środków własnych oraz wpłat klientów, nie obciąża kredytem hipoteki nieruchomości. Na swoim koncie ma zrealizowane dwie udane inwestycje mieszkaniowe: Wzgórze Aleksandry (2010r.) oraz Kamienice Wandy (2013r.) oraz I etap Prądnika Nowego. Ponadto posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji i zarządzaniu nieruchomościami komercyjnymi i przemysłowymi, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Weryfikując swoją zdolność kredytową dobrze jest porównać kilka ofert z różnych banków. Przygotuj się na tę wizytę – oszacuj przychód Twojej rodziny oraz uśrednione wydatki miesięczne. Zadbaj o wymagane dokumenty, a także spisz podstawowe pytania do konsultanta.

Zwróć szczególną uwagę na takie punkty jak:

 • oprocentowanie,
 • dodatkowe opłaty,
 • waluty, w których możesz wziąć kredyt,
 • możliwość przewalutowania kredytu,
 • wysokość miesięcznej raty,
 • czas decyzji o przyznaniu kredytu.

Być może dobrym rozwiązaniem dla Ciebie okaże się skorzystanie z usługi doradcy finansowego. Taka osoba w Twoim imieniu zgromadzi oferty różnych banków i w dogodnych dla Ciebie godzinach spotka się w celu wspólnego zanalizowania wszystkich propozycji. Jest to dobry sposób na oszczędność czasu.

Teraz możesz dokonać rezerwacji wybranego mieszkania.

Kolejny ważny punkt w naszym przewodniku to wizyta u Notariusza, u którego następuje podpisanie umowy deweloperskiej.

Zwróć szczególną uwagę na:

 • weryfikację wszystkich dokumentów, jakie powinien dostarczyć Ci deweloper (wzór umowy, prospekt informacyjny, rzut mieszkania, standard wykonania, zagospodarowanie nieruchomości) oraz dodatkowo wypis z księgi wieczystej, wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków, wypis z planu miejscowego, pozwolenie na budowę, wypis z KRS oraz pozostałych dokumentów uwzględnionych w umowie
 • koszty związane z obsługą notarialną, czyli wysokość tzw. taksy notarialnej.

Spółka CP RE ponosi połowę taksy notarialnej przy umowie deweloperskiej. Posiada także stałą współpracę z renomowaną krakowską Kancelarią Notarialną, zapewniając jednocześnie niskie koszty umowy deweloperskiej.

Po podpisaniu umowy deweloperskiej udaj się do banku w celu złożenia wniosku kredytowego. Pamiętaj o wcześniejszym przygotowaniu kompletu wymaganych dokumentów (zazwyczaj są to kserokopie, które potwierdzone za zgodność z oryginałem przekazuje deweloper).

 • Teraz nadszedł czas na płatności - bank uruchamia pierwszą transzę kredytu.

Po przebrnięciu przez podstawowe formalności, następuje etap podpisania umowy kredytowej. To bank w Twoim imieniu wpłaca transze za mieszkanie, zgodnie z harmonogramem wpłat ustalonym w umowie deweloperskiej.

Spółka CP RE zapewnia Klientom środek ochrony w postaci otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego, prowadzonego przez mBank. Wszystkie wpłaty Klientów kierowane są na ich indywidualne rachunki powiernicze, z których Deweloper może pobierać kwoty tylko po zrealizowaniu danego etapu budowy.

Gdy budowa inwestycji dobiega końca, może nastąpić odbiór techniczny Twojego mieszkania. Na tym etapie cenna może okazać się konsultacja z ekspertem budowlanym, doświadczonym członkiem rodziny lub zaufanym znajomym.

Zwróć uwagę na:

 • ewentualne usterki oraz termin ich usunięcia,
 • poprawność protokołu technicznego,
 • podpisy pod protokołem technicznych (Twój oraz dewelopera).

W tym samym czasie deweloper uzyskuje pozwolenie na użytkowanie lokalu.

Klientów drugiego etapu Prądnika Nowego zapraszamy do odbioru mieszkania w IV kwartale 2018 roku.

Z większością formalności już sobie poradziłeś, jednak najważniejszy krok przed Tobą: podpisanie umowy ostatecznej w formie aktu notarialnego. Ten finalizujący całą transakcję etap, następuje w obecności przedstawiciela ze strony dewelopera oraz notariusza.

Teraz możesz odebrać klucze do Twojego nowego mieszkania.

Na tym etapie warto zadbać o podpisanie umów na dostawy mediów takich jak prąd oraz sprawdzić dostępność Internetu, telewizji oraz telefonii.

Jako nowy właściciel mieszkania powinieneś złożyć wiosek o założenie księgi wieczystej. W tym celu udaj się do właściwego dla Twojej nieruchomości Sądu Rejonowego. Często procesem tym zajmuje się notariusz, u którego podpisana była umowa.

Zadbaj o bezpieczeństwo Twojej nieruchomości i wykup odpowiednie ubezpieczenie dla mieszkania.

Aby stać się pełnoprawnym lokatorem swojego nowego mieszkania możesz złożyć wniosek o zameldowanie pod nowym adresem. Na stronie Urzędu Miasta znajdziesz szczegółowe informacje odnośnie wymaganych do tej procedury dokumentów.

Nadszedł czas na to, żeby cieszyć się wymarzonym, własnym kątem i zapraszać pierwszych gości.

Pamiętaj, że na podpisaniu umowy i przekazaniu kluczy nie kończy się nasza współpraca. Jesteśmy do Twojej dyspozycji również po sfinalizowaniu zakupu mieszkania. W razie jakichkolwiek pytań związanych z naszą inwestycją, zawsze możesz skontaktować się z nami telefonicznie, mailowo lub odwiedzić nas w siedzibie biura – chętnie pomożemy.